Proszę wpisać szukaną frazę
Każdy quest jest wyjątkowy

Rozmowa z Krzysztofem Florysem, Wiceprezesem Zarządu Fundacji Mapa Pasji, współautorem questów Dan Cake „Na Szlaku Beztroski”.

 

Na czym polega proces przygotowania questu?

 

Krzysztof Florys: Opracowanie questu to bardzo ciekawa i twórcza, ale też niełatwa praca. Punktem wyjścia jest zawsze wybranie tematyki trasy, powiązanej z regionem, w którym mamy pracować. Następnie szukamy ciekawych lokalizacji, przy okazji których możemy opowiedzieć co nieco o historii, kulturze, przyrodzie czy ciekawostkach związanych z wybranym tematem. Następnie wybieramy się w teren, by dokładnie poznać trasę. Dokumentujemy ją i szukamy pomysłów na ciekawe, angażujące zadania i zagadki wymagające niestandardowego spojrzenia na warte uwagi miejsca. Na koniec opracowujemy treść questu i wszystkie materiały, a także ukrywamy skarb – pamiątkowe pieczęcie.

 

Dla Dan Cake opracowali Państwo trzy questy. Który jest najciekawszy?

 

Każdy quest z cyklu „Na Szlaku Beztroski” ma swoją specyfikę i jest na swój sposób wyjątkowy. Pętla po Chrzanowie zapoznaje uczestników z ciekawymi historiami i miejscami, zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Nieco dłuższy i liniowy (wymagający powrotu na miejsce startu) Quest do Wygiełzowa pokazuje sporo ciekawostek krajoznawczych okolic Chrzanowa, takich jak środek powiatu, jaskinia czy skała triasowa i doprowadza do bardzo ciekawego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie – w tym zamku Lipowiec. Najambitniejszą trasą jest wyprawa do dwóch zamków na Szlaku Orlich Gniazd, gdzie najpierw jedziemy płaskimi, świetnymi trasami Puszczy Dulowskiej, by potem wśród przyrodniczych i historycznych osobliwości Jury wspiąć się w okolice Olkusza. Każdy quest zapewnia świetną zabawę i obfituje w atrakcje. W chrzanowskiej pętli przeważają te historyczne, z kolei w pozostałych dochodzą jeszcze walory krajobrazowe: piękne widoki, które są nagrodą za jurajskie podjazdy.

 

Jak wyglądało tworzenie questów dla Dan Cake?

 

Od samego początku współpracy z firmą Dan Cake Polonia wiedzieliśmy, że naszym celem będzie zaprojektowanie ambitnych, rowerowych wypraw. W ten sposób powstał najdłuższy w Polsce quest rowerowy, prowadzący do Rabsztyna, na Szlak Orlich Gniazd. Padł również pomysł na dotarcie do Zamku Lipowiec oraz poznanie Chrzanowa z perspektywy dwóch kółek, co jest spójne z kulturą organizacyjną firmy Dan Cake i zamiłowaniem pracowników do jazdy na rowerze. Miejsca, przebieg tras jak i lokacje ukrycia skarbów konsultowaliśmy także z lokalnymi partnerami, takimi jak Muzeum w Wygiełzowie, czy Urząd Miasta w Olkuszu.

Czym odznaczają się questy przygotowywane przez Fundację Mapa Pasji?

 

Tworzymy questy od 2008 roku w całej Polsce i poza nią. Przez ten czas wypracowaliśmy własną metodykę i zasady ich funkcjonowania w ogólnopolskim programie Questy - Wyprawy Odkrywców, gdzie są one weryfikowane przez kilkunastotysięczną społeczność Odkrywców z całej Polski, do której dołączają codziennie kolejni Questowicze. Uczestnikom podoba się ten ciekawy, angażujący i innowacyjny sposób poznawania miejsc w formie zawsze dostępnej, bezpłatnej gry terenowej z podanymi w lekkiej, wierszowanej formie opowieściami, wskazówkami i zagadkami. Staramy się, by questy umieszczone w naszej największej, ogólnopolskiej bazie (www.questy.org.pl) były czynne i aktualne. Dodatkowo odwiedzenie tych wypraw można zaliczyć do ogólnopolskiej odznaki turystyczno-krajoznawczej PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców, która została zdobyta już ponad 1200 razy!

 

Kto może wziąć udział w questach Dan Cake?

 

Do zabawy zapraszamy tak naprawdę każdego, kto chce poznawać region na rowerze i jednocześnie dobrze się bawić – z towarzystwem lub bez. Warto przed rozpoczęciem wyprawy przygotować się: sprawdzić kilometraż trasy, szacowany czas przejazdu oraz sumę przewyższeń na trasach do zamków. Quest po Chrzanowie w 2-3 godziny przejedzie nawet niezaprawiony rowerzysta. Pozostałe trasy wymagają lepszej kondycji, ale można je swobodnie podzielić na odcinki (np. zaplanować nocleg w połowie questu na Szlaku Orlich Gniazd) bądź wydłużyć czas przejazdu. Oczywiście questy można też przejść pieszo, ale sugerujemy wybranie roweru. Wystarczy ze strony www.questy.org.pl wydrukować kartę gry bądź zainstalować aplikację mobilną i udać się na miejsce startu.

 

Dlaczego warto wziąć udział w questach „Na Szlaku Beztroski”?

 

Questy Dan Cake to świetny pomysł na aktywne, poznawcze spędzenie czasu. Trasy są pełne nietuzinkowych miejsc, ciekawostek historycznych, przyrodniczych perełek, wspaniałych krajobrazów. Przejechanie tych tras daje nie tylko satysfakcję z poznania tych atrakcji, ale także ze zdobycia skarbu - wyjątkowej, pamiątkowej pieczęci dostępnej dla nielicznych. Trasy te są częścią ogólnopolskiej sieci questów i przejeżdżając je można zdobywać ogólnopolską odznakę oraz dołączyć do społeczności Odkrywców.

 

Dziękujemy za rozmowę!

 

Galeria zdjęć z questów Dan Cake "Na Szlaku Beztroski" - fot. Fundacja Mapa Pasji

Wróć do aktualności